Užsakymai iš Jūsų šalies negalimi. Undefined

Valgomasis sausmedis

Paskelbė: administratorė BITĖ Tema: Naujienos Laikas: Šeštadienis, sausio 30, 2016 Komentarai: 0 Peržiūros: 2608

Daug valgomųjų sausmedžių auginami soduose kaip dekoratyviniai augalai. Valgomasis sausmedis auga iki 2 m aukščio ir turi nusvirusius pailgus lapelius. Gegužės pradžioje atsiranda maži, gelsvi ir aromatingi žiedeliai, skleidžiantys kvapą ir pritraukiantys vabzdžius.

Sausmedis žydi visą gegužės mėnesį, tad šalnos jam nebaisios. Uogos - tamsiai violetinės spalvos su pilkomis apnašomis, pailgos formos, saldžiarūgštės arba karstelėjusios.

Valgomojo sausmedžio naudingosios savybės

Sausmedžio uogos pasižymi puikiu skoniu ir A, B2, B1, P ir C vitaminų deriniu. Sausmedžio uogos vitamino C kiekiu nenusileidžia citrinoms; uogose gausu fosforo, kalcio, geležies, vario, magnio, silicio, aliuminio ir net tokių retų mineralinių medžiagų kaip stroncis ir baris.
Valgomojo sausmedžio uogos gelbsti nuo streso, jose gausu medžiagų, reguliuojančių kraujo spaudimą bei teigiamai veikiančių širdies ir kraujagyslių darbą. Uogose esantis jodas ir cinkas padeda išvengti skydliaukės ligų ir prisideda prie virškinimo sistemos sureguliavimo. 100 gramų uogų - tai vitaminų B ir geležies paros norma.

Sausmedžių sodinimas

Sausmedis puikiai auga atviroje, saulėtoje ir apsaugotoje nuo vėjo vietoje. Krūmai sodinami kas 1,5 m.  Augalas dirvai nereiklus, bet prastai augantis užmirkstančioje dirvoje. Jei sausmedį sodinate plikomis šaknimis, geriausia tai daryti rudenį, tačiau žymiai paprasčiau sodinti augalą iš vazonėlių - tuomet sodinimo laikas nesvarbus. Dauguma veislių yra kryžmadulkės, todėl netoliese reiktų sodinti 2-5 sausmedžių veisles, kurios žydi tuo pačiu metu. Duobė kasama 40x50x40 cm ir beriamas kompostas, juodžemis, įterpiamos trąšos. Sausmedžiai geriausiai auga saulėtose ar pusiau šešėlingose vietose, o visiškame šešėlyje beveik nežydi.

Augalo priežiūra

Ypatingo paruošimo žiemai sausmedžiui nereikia, tačiau, jei sklypas be tvoros, reikėtų augalus aprišti nuo kiškių ir stirnų. Pirmuosius 3-4 metus sausmedžiai auga labai lėtai. Tuo metu reikia atsargiai purenti dirvą ir laistyti, ypač pirmoje vasaros pusėje, augant naujiems ūgliams. Nelaistomi augalai brandina karčias uogas. 6-8 metais augalai genimi išretinant krūmą (iškerpamos senos, ligotos šakos), taip pat mažinamas naujų metūglių kiekis, kad krūmas netankėtų.

Sodinukai derėti pradeda 2-3 metais ir gausiausiai dera nuo 5 metų. Uogos sunoksta vienu metu, tad rinkimo nereikėtų atidėlioti, nes jos išbyra. Gerai ir taisyklingai prižiūrimas sausmedis dera 20-25 metus.

Dauginimas

Sausmedžiai dauginami sėklomis ar vegetatyviniu būdu. Efektyviausias dauginimas - žaliaisiais auginiais. Tam naudojamas 8-12 cm ilgio ūglis, kuris sodinamas šiltnamyje į durpės-smėlio mišinį (santykiu 1:3). Kol augalas įsišaknija, reikėtų palaikyti 85% oro drėgmę ir +20-25 °C temperatūrą. Po dviejų savaičių pasirodo šaknys, tačiau tolimesniam auginimui augalą galima sodinti tik rudenį.

Žymos sausmedis

Komentarai

Palikite savo komentarą