Užsakymai iš Jūsų šalies negalimi. Undefined

Medžių balinimas: kada ir ar reikia balinti?

Paskelbė: administratorė BITĖ Tema: Patarimai Laikas: Šeštadienis, sausio 30, 2016 Komentarai: 0 Peržiūros: 2259

Norint suprasti balinimo tikslą, reikia žinių apie apie vaismedžių žievę.

Medžiui žievė - lyg žmogui oda, kuri apsaugo organizmo vidų ir gelbsti nuo nepalankių aplinkos sąlygų. Medžiams gali pakenkti staigūs temperatūros pokyčiai, kepinanti saulė ar stingdantis šaltis, graužikai ir kenkėjai. Žievė patiria saulės nudegimus ir nušalimą, todėl ji trūkinėja, serga ir atšoka nuo medžio.  Skirtumus pamatysite pažvelgę į jauną ir jau keliasdešimt metų skaičiuojanti augalą. 
Jei trūksta ar atšoka žievė, visi ligų sukėlėjai per žaizdą netrukdomai patenka į medžio vidų, todėl po keleto metų medį jau galima nupjauti.

Susidariusi gaji nuomonė, kad balinimas reikalingas tik dėl grožio, yra klaidinga. Medžių balinimas:

1) apsaugo medžio žievę nuo nudegimų žiemos ir ankstyvo pavasario metu, kai nėra lapų, sudarančių šešėlį;

2) apsaugo žievę staigiai keičiantis oro temperatūrai;

3) apsaugo nuo vabzdžių ir kenkėjų (lervutės apsigyvena žievės plyšiuose);

Kada geriausia balinti?

Sodininkai profesionalai pataria medžius balinti du kartus per metus: rudenį (spalio - lapkričio mėnesiais) ir pavasarį (vasario pab. - kovo mėnesį). Efektyviausias balinimas yra rudenį, o pavasarį, kai nutirpus sniegui tvarkome sodą, pirmam balinimui yra vėloka. Pavojingiausias laikas medžiui - saulėtos vasario ar kovo dienos. Dieną nebalintas medžio kamienas įkaista iki +9-11°C - tokios temperatūros užtenka, kad medis atsibustų ir pradėtų tekėti medžio sultys. O naktį šaltis sušaldo sultis, tuomet medžio žievė trūksta ir plyšta. Balta spalva atspindi saulės spindulius ir kamienas nėra sušildomas iki atsibudimo. Balinti medžiai pavasarį atsibunda šiek tiek vėliau, o tai gali apsaugoti nuo pavasarinių šalnų. Jei rudenį balinti nesuspėjote, tai pavasarį laukti balandžio mėnesio tikrai nereikia, geriau balinti kuo anksčiau.  

Dažniausiai klausiama: iki kurios kamieno dalies balinti?  

Profesionalai pataria balinti visą kamieną nuo žemės iki pirmojo išsišakojimo ir apatinių skeletinių šakų. Kartais sodų šeimininkai balina medžius iki pat viršūnių - tai nėra nieko blogo. Belieka priminti, kad balinti reikia esant sausam orui, kad balinamoji medžiaga gerai priliptų. Skubant atlikti šio darbo nepavyks.

Komentarai

Palikite savo komentarą